Październik 28, 2019 Brak komentarzy Szkoła Tańca Hamsa Aktualności, Warsztaty

Jeśli chcesz poznać naprawdę oryginalny taniec (wraz z elementami wiedzy o kulturze z którego wyrósł) rodem z dalekich krain, to dołącz na zajęcia APSARY AFSANESARY– jedynej w Polsce znawczyni tańców Szlaku Jedwabnego (a przy okazji dyplomowanej choreografki). Przygotowała dla nas roczny cykl comiesięcznych zajęć na temat TAŃCA Z OKRESU KAŻDZARSKIEGO, a dokładnie  PERSKIEGO TAŃCA DWORSKIEGO  z czasów dynastii Kadżarów (XVIII – XX w).

Cały cykl będzie kompendium wiedzy, jaką udało się Apsarze zebrać w trakcie wielu lat nauki i własnych badań nad tym stylem i całą jego otoczką teoretyczną. Będzie się nadawał za równo dla tancerek które dotąd nie tańczyły tańca perskiego (choć sugerujemy min. roczne doświadczenie w innych technikach tańca, ponieważ warsztaty będą intensywne i „napakowane” informacjami :)) jak i bardziej zaawansowanych, które chciałyby usystematyzować swoją wiedzę, poznać technikę od A do Z i teorię, również pod kątem własnej pracy choreograficznej.

Sobota, 16 listopada, godz. 15:15 – 17:15
Taniec perski – styl Kadżarski – poziom open (dla tancerek znających taniec perski i dla osób, które dopiero go poznają)
Jest to PIERWSZE SPOTKANIE cyklu
– zapraszamy również osoby wahające się, chcące wpaść niezobowiązująco, by sprawdzić, czy ta tematyka jest dla nich :)

♥ ♥ ♥
Dalsze terminy:
7.12 (sobota) i 26.01 (niedziela) – kolejne daty wkrótce!

♥ ♥ ♥
CENNIK
Warsztat dwugodzinny: 50 PLN

♥ ♥ ♥
KONTAKT I ZAPISY
info@hamsa.edu.pl, kliknij tu!

♥ ♥ ♥
LOKALIZACJA

ul. KOPERNIKA 30, lokal 319 (trzecie piętro).
Tuż przy stacji metra Nowy Świat oraz przystanku Ordynacka, kilka minut od ronda De Gaulle’a i wielu innych dogodnych węzłów komunikacyjnych.
JAK TRAFIĆ: kliknij tu!

♥ ♥ ♥
O tańcu: z czasów dynastii Kadżarów (XVIII – XX w).
Taniec ten był wykonywany przez zawodowe tancerki (i tancerzy przebranych za kobiety zwanych „zanpush”) ze środowiska „Motreb”, wędrownych performerów. Jest wyrafinowaną formą silnie zakorzenioną w technice tańców perskich , wyrosłą na bazie tańca popularnego (typu „social dance”). Charakteryzuje się kontrastem między ruchami płynnymi i ostrym akcentowaniem muzyki poprzez drobne kontrolowane ruchy. W tańcu tym też bardzo ważną rolę gra charakterystyczna perska kokieteria „Naz”. Występują również elementy pantomimy.

Plan cyklu warsztatów:

1) W pierwszym semestrze zapoznamy się z charakterystyką i historią tego tańca, nauczymy się interpretować różne rodzaje utworów (Tasnif, klasyczny Reng i Reng-e Ruhouzi), nadamy znanym już krokom perskim charakterystyczną kadżarską artykulację (a osoby zupełnie początkujące poznają te kroki już w wersji właściwej dla tego stylu). Przerobimy choreografię do klasycznego Rengu, którą zaprezentujemy na zimowej gali. W międzyczasie zaczniemy wprowadzać rekwizyty – bęben doire i tamburynko, zanguleh (saggaty), nalbeki (spodeczki od szklaneczek do herbaty na których gramy pierścionkiem lub naparstkiem) i inne.

2) W drugim semestrze będziemy kontynuować naukę różnych elementów (szczególnie pracę z rekwizytami) oraz szlifować te już poznane. Zatańczymy również etiudę przedstawiającą ożywione perskie miniatury, gdzie każda uczestniczka będzie miała specjalną rolę do zatańczenia.