O nas

banner 1 2

HAMSA – ZNACZENIE

Hamsa to starożytny bliskowschodni symbol, który do dzisiaj pozostaje popularnym znakiem ochronnym. Przynosi szczęście, radość, zdrowie i powodzenie. Ma formę stylizowanej dłoni, często z umieszczonym na środku okiem. Słowo „hamsa” czy „hamesh” oznacza „pięć” – jak pięć palców dłoni. W judaizmie hamsa symbolizuje Rękę Boga lub Rękę Miriam (siostry Mojżesza). W Islamie symbolizuje Rękę Fatimy, córki proroka Mahometa. Również tamtejsi chrześcijanie stosują hamsę jako znak przynoszący szczęście i kojarzą go z Ręką Marii. Historia tego symbolu sięga starożytnej Mezopotamii i Kartaginy – pojawiał się na amuletach związanych z boginią Isztar/Inanną. Jest więc symbolem od zawsze związanym z ochroną, jaką oferuje silna kobieca postać lub bóstwo.

Współcześnie hamsa pojawia się na amuletach, w biżuterii, w ozdobach domu. Jest stosowana w bardzo wielu krajach bliskowschodnich jako symbol chroniący przed „złym okiem” – a więc przed wszelką zazdrością, zawiścią, nieżyczliwością i negatywnym nastawieniem. To jeden z powodów, dla których ten symbol jest nam bliski – w naszej szkole spotkacie jedynie pozytywne nastawienie i życzliwą atmosferę, bo tylko w takiej atmosferze taniec może rozkwitać.

Hamsa to symbol, który występuje również współcześnie w różnych kulturach na Bliskim Wschodzie: można go znaleźć u wyznawców judaizmu, islamu i chrześcijaństwa. Dlatego zyskał współcześnie nowe, piękne znaczenie: wielu przyjęło go jako symbol nadziei, pokoju i zjednoczenia ludzi przynależących do różnych religii i narodowości.

NOWA NAZWA

hamsa_logo_czarne_profilowe

Już od początku roku 2016 zastanawiałyśmy się nad zmianą nazwy szkoły. Czułyśmy, że to moment na świeży start, a nowa nazwa powinna odzwierciedlać różne bliskie nam wartości i naszą kobiecą energię. Jak to zazwyczaj bywa, rozważania nad nazwą ciągnęły się miesiącami, bez szczególnych efektów – aż nastąpił przełom. Od pewnego momentu hamsa jako ważny element orientalnej kultury zaczęła przewijać się w naszym życiu nieustannie – nic więc dziwnego, że Dominika i Agata wpadły na ten sam pomysł w tym samym czasie! Dlatego właśnie wiedziałyśmy, że to jest TO. Pomysł zmiany dojrzewał od wiosny, czekałyśmy tylko na zakończenie remontowo-przeprowadzkowego zamieszania.

Autorką naszego nowego, pięknego, kobiecego i tanecznego logo jest Magdalena Wilczyńska – bardzo dziękujemy!

HISTORIA SZKOŁY

Nasza szkoła działa od 2013 roku, choć nasza kadra współtworzy warszawski rynek taneczny o wiele dłużej. Jesteśmy grupą pasjonatek – tancerek i instruktorek, dla których taniec jest całym życiem. Każda z nas działa na rynku warszawskim i polskim już od wielu lat, niektóre z nas to warszawskie pionierki w swoich stylach tanecznych. Łączy nas nie tylko fascynacja tańcem, ale i chęć tworzenia silnej i zgodnie współpracującej społeczności. Wiemy, że sztuka najpiękniej rozkwita, gdy jest możliwa swobodna wymiana inspiracji, a artyści współpracują i wspierają się nawzajem. Wierzymy, że ta atmosfera czyni nasze szkolne środowisko wyjątkowym.

To właśnie z tej pasji do różnych odmian tańca orientalnego narodziła się nasza szkoła. Swoje korzenie miała w Projekcie Saggat – przedsięwzięciu Anny Kornackiej, stworzonym z myślą o promocji gry na saggatach – arabskim instrumencie perkusyjnym – oraz tańca orientalnego i tribalu. Zaczęło się od filmów instruktażowych uczących gry, powstał fanpage pełen ciekawych informacji o muzyce i tańcu – a następnie Projekt Saggat zorganizował pierwsze warsztaty taneczne na wiosnę 2013. Po kilku bardzo udanych warsztatach z różnymi instruktorami przyszedł czas na zajęcia regularne – Agata Zakrzewska, warszawska instruktorka i zespołowa koleżanka Ani, zdecydowała się połączyć z nią siły i uczyć wyłącznie pod szyldem Saggatu od lipca 2013. We wrześniu zaczął się pierwszy sezon działania szkoły – grafik pełen był nowatorskich i ciekawych kursów orientalnych i tribalowych (i nie tylko). Do kadry dołączyła Apsara Afsanesara z pionierskimi zajęciami tańca perskiego. Po paru miesiącach współpracę z Saggatem nawiązała również Dominika Suchecka, a w kolejnym roku również Katarzyna Lidia. Wielu innych instruktorów działało w Saggacie w różnych okresach funkcjonowania szkoły – lub współpracowało warsztatowo – przyczyniając się do stworzenia jednej z najbardziej różnorodnych ofert technik orientalnych na rynku polskim.

W roku 2016 Anna Kornacka przekazała stery szkoły Agacie Zakrzewskiej. Od 1 marca 2016 to Agata prowadzi szkołę – a od października 2016 szkoła przeniosła się do pięknej, nowej lokalizacji przy ul. Kopernika 30.

Nastał więc nowy etap naszej działalności – a więc dobry moment na odświeżenie wizerunku – stąd pomysł na nową nazwę, która reprezentuje wiele bliskich nam wartości. Pod nową nazwą kryje się jednak ta sama szkoła: kierownictwo, kadra i grafik pozostają niezmienione, regulamin i cennik również. Planujemy jednak rozszerzać ofertę i nieustannie zaskakiwać Was kolejnymi zmianami na lepsze. :)

CO ROBIMY

Wokół naszej szkoły zgromadziła się silna grupa fantastycznych tancerek, sieć osób tworzących różne zespoły, projekty artystyczne, zawiązujących kolaboracje i współorganizujących ciekawe przedsięwzięcia i wydarzenia promujące taniec i powiązaną z nim muzykę i kulturę. Przedsięwzięcia naszej szkoły to m. in. liczne gale taneczne, a także kameralne imprezy. Organizowałyśmy warsztaty z ciekawymi instruktorami polskimi z różnych technik orientalnych i nie tylko. Sprowadzamy specjalnie dla Was starannie wybrane tancerki i instruktorki, by zapewnić Wam mnogość tanecznych inspiracji. Mamy na koncie również organizację intensiwu ATS®owego z Kae Montgomery (jedną z najlepszych instruktorek na świecie) oraz towarzyszącego mu międzynarodowego show Tribal Vibes. Ponadto, każda członkini naszej kadry aktywnie działa dla tanecznego środowiska i promocji tańca. Wydarzenia, które współorganizował nasz team to m. in.: Tribal Express (pierwszy warszawski festiwal tribalowy), ATSowanie warszawskie, Orient-Collaboration Show, Tribal Hafla (imprezy tribalowe i festiwal ATS® i tribal fusion), Bellycious Intensive (liczne orientalne i orientalno-tribalowe festiwale i obozy z zagranicznymi instruktorami), Warsaw Dance Fusion (gala z pokazami różnych technik tańca), warszawskie obchody irańskiego święta Nouruz – i wiele innych. Wszystko po to, by pokazać światu, ile radości czerpiemy z tańca.

Przy tym wszystkim udaje nam się przez cały czas rozwijać, trenować, podróżować do krajów, z których nasze techniki taneczne pochodzą. Uczymy się od najważniejszych nauczycieli, robimy kursy instruktorskie i liczne szkolenia, występujemy, sędziujemy konkursy, ćwiczymy i tworzymy. Nasze uczennice nie pozostają w tyle – co chwila rodzą się nowe zespoły i duety, debiutują utalentowane solistki. Nie zapominamy i o bardziej początkujących kursantkach, zapewniając im możliwości integracji, rozwoju i dobrej zabawy na zajęciach, warsztatach, spotkaniach i imprezach.

7

NASZA MISJA

Każda z nas chce przede wszystkim tańczyć i dobrze się przy tym bawić razem z Wami :) Mamy też pewne cele i wizje tego, co chcemy wam w Szkole Tańca Hamsa przekazać.

  • INKLUZYWNOŚĆ I OTWARTOŚĆ Nie ma u nas miejsca na podziały. Chcemy, by na sali tanecznej mile widziane czuły się osoby w każdym wieku, każdej płci, każdego wyznania, każdej orientacji, o każdych poglądach. Gdy wchodzimy na parkiet, zostawiamy resztę świata za drzwiami i łączy nas radość ze wspólnego tańca.
  • ZDROWIE Nauczycielki w naszej szkole mają za sobą liczne kursy i szkolenia instruktorskie, a ich celem jest uczenie w sposób zdrowy i bezpieczny. Taniec orientalny to taniec działający w zgodzie z naturalnym ruchem i budową ciała, a Wasza przyjemność i komfort podczas zajęć to nasz priorytet.
  • ROZWIEWANIE STEREOTYPÓW A także szerzenie wiedzy i jak najlepszego poziomu naszego tańca. Chcemy prezentować go na wysokim poziomie – by oddać mu sprawiedliwość. Nasze uczennice reprezentują nie tylko naszą szkołę, ale i samą sztukę taneczną. Dzięki wspólnej pracy, rozwojowi i poszerzaniu wiedzy możemy pokazać światu, jak piękny i wartościowy jest taniec orientalny.
  • SZACUNEK DO KULTUR Techniki, których uczymy, nie powstały w próżni – są silnie zakorzenione w kulturach, w których się narodziły. Dlatego ucząc różnych stylów tańca umieszczamy je w kontekście tych kultur. Nasze kursantki poza samym ruchem uczą się o muzyce, rytmach, strojach, historii tańca i o wszelkich ważnych zjawiskach kulturowych, które wpływają na to, jak ten taniec kształtuje się współcześnie. Ta wiedza czyni ich pasję trwalszą, a ich styl taneczny bardziej świadomym.
  • TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ Na naszych kursach i warsztatach można uczyć się różnych stylów tanecznych w ich najbardziej autentycznej i tradycyjnej formie – ale nie stronimy też od nowatorskich eksperymentów, fuzji i artystycznej kreatywności. Nasze uczennice mają możliwość zgłębiać taniec zgodnie z tradycyjnym kanonem, a także inspirować się nowoczesnymi jego formami, zgodnie z najnowszymi światowymi trendami. Wszystko po to, by zapewnić możliwie najbardziej rzetelną edukację oraz rozwijać chęć tworzenia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym grafikiem zajęć, z informacjami o naszych instruktorkach i o nauczanych u nas stylach tańca. W razie pytań zapraszamy do kontaktu z nami :)

Copyright 2016 by Hamsa